Přeskočit na obsah

Rostlinná nebo živočišná strava?

Současná společnost se názorově rozděluje v mnoha oblastech, od politiky počínaje až po otázky týkající se životního stylu, kam výživa bezesporu patří. Také zde probíhá ostrý souboj „masožravců“ s vegetariány a vegany s argumentací téměř existencionální, že jde o otázku nemoci nebo zdraví, záchrana či devastace planety.

Potíž je v tom, že každé tvrzení lze opřít o nějaký vědecký základ nebo si jej přizpůsobit své argumentaci a málokdo má dnes čas i kapacitu ověřovat si předkládaná fakta. Síla médií je obrovská a některé mýty mnohokrát opakované se stávají všeobecně vnímanou pravdou.

Popularita vegetariánství a veganství je stále na vzestupu, pro mnohé je hlavním motivem ochrana zvířat, což je v jistém smyslu bohulibý a racionální přístup.  Ruku v ruce s tím jde argumentace zdravotních benefitů, v níž je živočišná strava obecně deklarována jako nezdravá a rostlinná zdraví prospěšná.

Toto tvrzení se už dostává na tenký led, protože neexistuje pouze jedna živočišná strava, stejně tak jako není jen jedna rostlinná strava. Pokud je náš jídelníček založený na konzumaci uzenin, ultra-zpracovaných potravin živočišného původu a „fast foodu“, lze jej bezpochyby považovat za zdraví škodlivý. Skládá li se ale z živočišných zdrojů s konzumací ryb, libového masa, vajec, kvalitních mléčných výrobků a je li doplněný komplexními sacharidy s bohatým výběrem ovoce a zeleniny, rozhodně to našemu zdraví neublíží. Neexistují žádná relevantní data, že by tomu tak mělo být.

Síla vlivu médií na veřejné mínění je obrovská, jeden dobře natočený a prodaný dokument zasáhne mnohem větší spektrum populace než desítky odborných článků a studií. Takový zásah měl dozajista dokument Game Changers, propagující veganství, který doslova obletěl svět a mezinárodně známé celebrity se po jejím zhlédnutí předháněli, kdo přejde na veganskou stravu dříve. Dokument poukazuje na to, že vysoké sportovní úrovně lze dosáhnout i na rostlinné stravě a současně do velmi negativního světla staví stravu živočišnou.

Hlavní imperativy navíc podpořené „vědeckými“ daty znějí – „Plant-based dieta je jediná, která snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění!“

„Nejsme geneticky přizpůsobení ke konzumaci masa!“

„Rostlinné bílkoviny jsou stejně využitelné jako ty živočišné“

„Gladiátoři jedli jen rostlinnou stravu“

Samotného mě ten dokument velmi zaujal svou naléhavostí a zpracováním. O sportovní výživu se zajímám roky a těžko jsem dokázal polemizovat s „vědecky“ podloženou argumentací bezprostředně po zhlédnutí.

Začal jsem tedy pátrat po oponentuře, zda uvedená fakta sedí a lze je považovat za tzv. „evidence based“ (důkazy podložené). Bohužel jsem narazil na spoustu nesrovnalostí v uvedených faktech, mnohé citované studie se týkaly jiného tématu, než bylo deklarováno a některé byly prokazatelně nepravdivé.

Co mě nejvíce znejistilo?

Střet zájmů.

Autoři vědeckých studií mají povinnost uvádět tzv. conflict of interest (COI), zda li za jejich počínáním nejsou skryty nějaké komerční zájmy, což je striktně kontrolováno. Je li tam například spojení s nějakým výrobcem, fakta nelze považovat za nezávislá a důvěryhodná.

V případě Game Changers je hlavním producentem James Cameron (Avatar, Titanic), který je současně výkonným ředitelem a zakladatelem Verdient Foods, což je velmi bohatá firma vyrábějící rostlinné proteiny. On i jeho manželka navíc drží značné podíly ve společnostech produkující rostlinné proteiny.

Dr. Caldwell Esselstyn
Autor knihy “Prevent and Reverse Heart Disease”, která propaguje unikátní program založený na rostlinné stravě, jenž údajně dokáže zastavit progresi srdečních onemocnění a dokonce je i vyléčit. Doktor Esselstyn je dále také autorem stejnojmenné kuchařky a placeného video programu.

Dr. Dean Ornish
Autor knihy „UnDo It!“, který prodává online programy založené na převážně rostlinné stravě, jenž mají zvrátit průběh chronických onemocnění jako je diabetes, srdeční onemocnění nebo rakovina prostaty.

Protagonistů se zjevným vlastním komerčním zájmem vystupuje ve filmu celá řada a nezazní v něm žádná oponentura ve prospěch živočišné stravy. Jsou zde deklarována pouze negativa a to samo o sobě vyvolává otázky o manipulaci s fakty. Pokud někdo ovlivňuje a navádí miliony lidí k jednostrannému způsobu stravování, měly by fakta sedět a měly by zaznít i odborné názory z druhého spektra.

Většina výše uvedených argumentů o škodlivosti živočišné stravy byla celkem bez problému vyvrácena. Pokud se z čehokoliv dělá více ideologie spíše než přístup založený na faktech je to cesta dlážděná do pekla. To je bohužel případ i zmíněného snímku. Brilantně natočená a jednostranná ideologie, která bezesporu ovlivní mnoho lidí a splní tak nesporný komerční zájem autorů.

Jaký z toho udělat závěr?

Otázka by neměla znít buď a nebo - rostlinná vs. živočišná strava, ale špatně složená a nezdravá vs. vyvážená, obsahující všechny nutrienty. Toho lze dosáhnout oběma způsoby, brát v úvahu klady, zápory a dlouhodobou udržitelnost a rozhodnout se, co nejlépe vyhovuje.

Napsal: Mgr. Jan Taussig